اخبار و مقالات

قاشق چوبی

قاشق چوبی

قاشق چوبی

قاشق چوبی، قاشق‌ های مخصوص آشپزی یکی از ابزارهای حیاتی در آشپزخانه محسوب می‌ شوند. هم زدن و مخلوط کردن مداوم مواد غذایی موجب پخته شدن یکنواخت و متعادل غذا می‌ شود و از سوختن ناشی از بخشی از غذا یا خام ماندن بخش دیگر آن جلوگیری می‌کند.

استفاده از قاشق‌های چوبی می‌تواند به عنوان یک ابزار دائمی در آشپزی بکار رود و یکی از بهترین ابزارها در آشپزخانه محسوب می‌شود. بدون توجه به نوع مواد غذایی، استفاده از قاشق چوبی فرایند مخلوط کردن مواد را آسان‌تر می‌کند. از طرفی، پس از مشورت با کارشناسان متعدد، قاشق چوبی به عنوان گزینه‌ای برتر برای استفاده در آشپزی تأیید شده است.

استفاده از قاشق چوبی

قاشق‌های چوبی همواره جای خود خاصی در آشپزخانه‌های ما ایرانیان داشته‌اند و با ظاهری نوستالژیک همراه بوده‌اند. یکی از کاربردهای امروزی این قاشق‌ها، برای استفاده در ظروف تفلون است. قاشق و چنگال فلزی ممکن است سطوح تفلونی را تحت تأثیر قرار دهند.

از قاشق‌های چوبی برای جلوگیری از خراشیده شدن ناخواسته تفلون، به عنوان ابزاری برای مخلوط کردن و تفت دادن مواد غذایی استفاده می‌شود. معمولاً از کفگیر و یا وسایلی بین کفگیر و قاشق برای این منظور استفاده می‌شود.

قاشق‌های چوبی با رسانا نبودن شناخته می‌شوند. این به این معناست که چوب مناسبی برای انتقال حرارت نیست. بنابراین، می‌توان این نوع قاشق‌ها را برای استفاده بر روی شعله استفاده کرد، زیرا حرارت به سرعت از سطح قابلمه به دسته قاشق منتقل نمی‌شود. از طرفی، قاشق‌های فلزی مثل مسی یا استیل سرعت انتقال دما را دارند و نمی‌توان برای مدت طولانی از آن‌ها برای مخلوط کردن یا تفت دادن مواد غذایی استفاده کرد. اما قاشق‌های چوبی این مزیت را دارند که می‌توان به مدت ساعت‌ها از آن‌ها برای این کار استفاده کرد بدون اینکه دسته قاشق گرم شود. برخی اوقات برای جلوگیری از انتقال حرارت دسته قاشق‌های فلزی از چوب طراحی می‌شوند تا دمای بالا به راحتی در طول قاشق یا کفگیر منتقل نشود.

قاشق چوبی

قاشق چوبی

بهترین عملکرد و کارایی ویژگی عالی قاشق‌ های چوبی

قاشق‌های چوبی می‌توانند برای پخت و پز هر نوع غذایی مورد استفاده قرار بگیرند. به عبارت دیگر، قاشق‌های چوبی به عنوان کارآمدترین نوع قاشق‌ ها برای پخت و پز محسوب می‌شوند. این نوع قاشق‌ها نه تنها برای مخلوط کردن غذا، بلکه برای مخلوط کردن سوپ یا اضافه کردن انواع سس‌ها و ادویه‌ها به غذا نیز به عنوان یک ابزار کارآمد شناخته می‌ شوند. به طور کلی، برای هم زدن غذاهای حجیم و سنگین، بهترین ابزار قاشق‌های چوبی هستند.

مزایای استفاده از قاشق چوبی

با مراجعه به هر فروشگاه لوازم آشپزخانه می‌توانید گزینه‌های بسیاری از جمله پلاستیک، فولاد ضد زنگ، چوب، سیلیکون و غیره برای انتخاب جنس قاشق آشپزی مشاهده کنید. اما چه چیزی باعث می‌ شود که تصمیم بگیرید قاشق چوبی را انتخاب کنید؟

قاشق چوبی به پنج دلیل اصلی از سایر مواد بهتر است:

عدم آسیب به ظروف آشپزخانه:

قاشق‌های چوبی روی سطوح غیر چسبنده نخراش نمی‌زنند و به ظروف آسیب نمی‌رسانند. این مسئله، به ویژه برای غذاهایی که نیاز به مخلوط کردن زیاد دارند، بیشتر صادق است.

نارسانا بودن

قاشق‌ های چوبی رسانای حرارت نیستند، بنابراین گرما را از ظرف بیرون نمی‌ کشند و دست شما را نمی‌ سوزانند. این موضوع در مورد ظروف سرو چوبی که در منازل و رستوران‌ ها استفاده می‌ شود نیز صادق است.

قاشق چوبی

قاشق چوبی

استحکام بالا

قاشق‌ های چوبی رسانای حرارت نیستند، بنابراین گرما را از ظرف بیرون نمی‌کشند و دست شما را نمی‌سوزانند. این موضوع در مورد ظروف سرو چوبی که در منازل و رستوران‌ها استفاده می‌شود نیز صادق است.

مقاومت در برابر حرارت

قاشق‌های چوبی در برابر حرارت مقاوم هستند، بنابراین در هنگام هم زدن انواع غذا یا در مجاورت قابلمه ذوب نمی‌شوند.

البته این بدان معنا نیست که آنها نمی‌سوزند، اما حتی قاشق‌های چوبی با تکه‌های سوخته نیز قابل استفاده هستند. آنها همچنین مانند سایر انواع قاشق‌ها و ظروف پلاستیکی، در اثر گرما مواد شیمیایی آزاد نمی‌کنند.

بی خطر بودن در ترکیب با مواد غذایی

قاشق‌های چوبی از نظر دستورالعمل، بی‌خطر هستند. برخی از ظروف فلزی ممکن است با غذاهای اسیدی مانند گوجه‌ فرنگی و لیمو واکنش نشان دهند. قاشق‌ های چوبی بر طعم و مزه غذا تأثیر نذاشته و بعید است با مواد غذایی واکنش نشان دهند.

آیا قاشق های چوبی بهداشتی هستند؟

قاشق‌ های چوبی، همانند سایر ظروف چوبی، برای چندین دهه و حتی قرن‌ ها مورد استفاده قرار گرفته‌اند. اما با مرور زمان، از دهه 1990 به بعد، آن‌ ها با پلاستیک‌ های ارزان‌ تر و فولاد ضد زنگ جایگزین شدند. با این حال تحقیقات نشان می‌دهد که قاشق‌ های چوبی از نظر سلامتی بی‌ خطرترین گزینه هستند.

چوب بافت متخلخلی داشته و ممکن است روغن‌ها و مایعات موجود در مواد غذایی را جذب کند. با این حال مطالعات نشان می‌ دهد که مایعات و باکتری‌ ها پس از شستن چوب با آب و صابون به سطح باز نمی‌ گردند، همچنین، تکثیر نمی‌ شوند و در نهایت می‌ میرند.

بنابراین، بهترین روش برای از بین بردن باکتری‌ ها از روی سطوح چوبی، شستن آن‌ ها پس از پخت و پز با آب و صابون است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *