اخبار و مقالات

دستگاه اسپرسوساز

دستگاه اسپرسوساز

دستگاه اسپرسوساز

قهوه نوشیدنی محبوب و دلنشین خیلی از افراد می باشد. نحوه تهیه این نوشیدنی خوش طعم با اختراع و ساخت وسیله ای به نام دستگاه اسپرسوساز به طور کامل متحول گردید. از وقتی که این دستگاه برای اولین بار به بازار ارائه شد تا به امروز تغییرات زیادی نموده است ولی همچنان خیلی از افراد از نوشیدن محصول نهایی این دستگاه که اسپرسو نام دارد، لذت می‌ برند.

تاریخچه اسپرسوساز

اولین بار که دستگاه اسپرسوساز به دنیا معرفی شد در سال 1884 میلادی در یک نمایشگاه عمومی در کشور ایتالیا بود. فردی بنام آنجلو موریوندو (Angelo Moriondo) به ساخت این دستگاه اقدام کرده بود. خانواده آنجلو یک خانواده کار آفرین بودند و کارخانه‌ های زیادی از جمله کارخانه شکلات‌ سازی احداث نموده بودند. دستگاهی که آنجلو اختراع کرده بود در 23 اکتبر 1885 در شهر پاریس ثبت اختراع شد.

چند سال پس از این اتفاق، فردی بنام بترزا با اصلاح دستگاه و افزودن برخی قسمت های جدید به آن دستگاهی جالب‌ تر ساخت که تحول عظیمی در صنعت دستگاه‌ های اسپرسوساز ایجاد نمود و از همان سال یعنی 1901 میلادی استقبال عمومی به این دستگاه بیشتر شد. با این که بترزا یک مکانیک بود توانست تغییری اساسی در صنعت قهوه ایجاد نماید.

اکثر دستگاه‌ های اسپرسو ساز امروزی مدیون بترزا هستند و نحوه ساخت آن‌ ها از مدل بترزا تبعیت می‌ نماید. جالب است بدانید از سال 1901 تا کنون برندی ایتالیایی با نام بتزرا در حال تولید دستگاه های اسپرسور ساز حرفه ای است که طرفداران بسیاری دارد.

دستگاه اسپرسوساز

نحوه کار اسپرسوساز

محصول نهایی این دستگاه اسپرسو نام دارد. اسپرسو از گذراندن آب نزدیک به نقطه جوش از پودر قهوه فشرده شده در سبد و از یک فیلتر به دست می‌ آید. قهوه تهیه شده در این دستگاه غلیظ و گاهی اوقات همراه با یک کرم روی سطح آن خواهد بود.

خرید اسپرسوساز

لازم به ذکر می باشد که اسپرسوساز یک دستگاه قهوه ساز پایه است و تنها برای ساخت اسپرسو از آن استفاده نمی‌ شود. بسته به میزان حرارت آب و موارد دیگر می‌ توان جهت ساخت قهوه‌ های دیگری همانند دوپیو نیز از آن به کار برد.

پمپ آب در اسپرسو ساز

اسپرسو نتیجه گذراندن آب نزدیک به نقطه جوش از پودر قهوه‌ فشرده می باشد. برای این کار بایستی آب با فشار زیاد به محفظه قهوه وارد شود. در نتیجه وجود یک پمپ آب قدرتمند در اسپرسو ساز ضروری می باشد. در بیشتر دستگاه‌ ها جهت ایجاد چنین فشار بالایی از پمپ الکترونیکی به کار می رود. البته در خیلی از دستگاه‌ ها، پمپ‌ هایی از نوع دیگر همانند پمپ‌ های دستی مشاهده می‌ شود. ولی کار کردن با دستگاهی که از پمپ الکترونیکی بهره می‌ برد راحت تر می باشد.

بویلر

دمای آبی که با فشار وارد قهوه می‌ شود از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. به همین دلیل تمام دستگاه‌ های اسپرسوساز دارای بخشی به نام بویلر یا همان دیگ بخار هستند. ممکن است در جاهای دیگر به این قطعه جوشاننده هم بیان شود. بویلر در این نوع دستگاه قهوه ساز اهمیت بالایی دارد. وظیفه بویلر افزایش دمای آب می باشد. و نباید به هیچ وجه بخار اضافی تولید نماید.

هد گروپ

همانگونه که بیان شد، آب با دمای مناسب و فشار زیاد وارد قهوه فشرده می‌ گردد تا اسپرسوی ما حاضر شود. به محفظه‌ای که  آب با فشار وارد آن می‌ شود و پرتافیلتر درون آن قرار می گیرد هد گروپ گفته می شود. دستگاه‌ های گوناگون تعداد هدگروپ متفاوتی دارند. اغلب دستگاه‌ های خانگی دارای یک هد گروپ هستند ولی دستگاه‌ های پیشرفته‌ تر از یک تا هفت هد گروپ می‌ توانند داشته باشند.

دستگاه اسپرسوساز

هد گروپ‌ ها دو دسته هستند:

دسته اول هدگروپ‌ هایی می باشند که به بویلر متصل هستند. وجود این اتصال مستقیم موجب حذف دمای آب حرارت دیده در بویلر می‌ گردد.

دسته دوم هدگروپ نیمه متصل گفته می‌ شوند که از بویلر جدا هستند. قطعا هر کدام از انواع هدگروپ‌ ها نسبت به دیگری مزیت و معایبی دارند. برای مثال با این که هدگروپ متصل از اتلاف دمای آب جلوگیری می‌ نمایند ولی هزینه تعمیر آن به دلیل متصل بودن به بویلر بیشتر از هدگروپ نیمه متصل می باشد.

پرتافیلتر

یکی از بخش های مهم دستگاه اسپرسو ساز پُرتافیلتر میباشد. پرتافیلتر قسمت متحرک دستگاه است که داخل آن سبد پودر قهوه قرار می‌ گیرد. و پودر قهوه درون آن ریخته می‌ شود. اغلب پرتافیلترها دارای یک دسته پلاستیکی یا چوبی می‌ باشند.

همینطور جهت کنترل اسپرسوساز، اغلب بر روی آن یک صفحه کنترل قرار داده می‌ شود. این صفحه کنترل دارای سوئیچ روشن خاموش، نشانگر فشار، کنترل کننده حرارت و… است.

بالا بردن عمر دستگاه اسپرسوساز

متاسفانه با تورمی که در داخل کشور ما وجود دارد روز به روز قیمت دستگاه های اسپرسوساز رو به افزایش است. و به همین دلیل نیاز است که شما حتماً پس از خرید دستگاه با رعایت چند نکته ساده تلاش نمایید تا طول عمر مفید آن را افزایش دهید:

  • پیش از هرچیزی حتماً دفترچه راهنما و مطالب مختلف در مورد دستگاه اسپرسوساز خود را به صورت دقیق مطالعه نمایید تا بتوانید در زمان بروز مشکل در دستگاهتان، اقدامات لازم را انجام دهید.
  • در صورت بروز مشکلات و خرابی به هیچ وجه تلاش نکنید که آن را خودتان تعمیر نمایید، مگر در موارد جزیی که نیاز به تعمیرکار متخصص نباشد.
  • به هیچ عنوان از آب معدنی برای استفاده در دستگاه و درست کردن قهوه استفاده نکنید. آبهای معدنی به علت تملاح بسیاری که در خود دارند موجب می گردند که خیلی زود دستگاه شما دچار رسوب و خرابی شود. بهترین آب برای استفاده، آب های آشامیدنی شرکتی است که برند آکوافینا جز بهترین گزینه ها می باشد.
  • نوسانات برقی میتواند به آسنی موجب خراب شدن دستگاه شما شود. استفاده از محافظ برق مناسب میتواند از سوختن دستگاه شما جلوگیری نماید.
  • پورتافیلتر را بعد از عصاره گیری حتماً از هدگروپ دستگاه جدا کنید. عدم رعایت این نکته ساده موجب می گردد که پس از مدتی واشر هدگروپ شما خراب شود و از کنارهای پروتافیلتر قهوه به بیرون بریزد.
  • پس از استفاده از نازل بخار به هیچ وجه فراموش نکنید. که شما اجازه گرفتن قهوه از دستگاه را ندارید. مگر اینکه هم بخار دستگاه اسپرسوساز را به صورت کامل خارج کرده باشید و هم آن را خنک نموده باشید.

اگر در حوزه استفاده از اسپرسو سازها برایتان سوالی وجود دارد آن را با ما و دیگر همراهان فروشگاه لوازم خانگی اخوان به اشتراک بگذارید و اگر تجربه جالبی در زمینه استفاده از این دستگاه دوست داشتنی را دارید تجربه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *